نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

هوش مصنوعی راهکار توزیع هدفمند سوخت

کارت سوخت مرهم کوتاه مدت

دسترسی آسان به منابع انرژی پیشران بسیاری از فعالیت های اقتصادی و اجتماعی است .
بنزین به عنوان مهمترین فرآورده عمومی که مستقیما با زندگی و معاش مردم در ارتباط است همواره محل بحث و جدل های بسیاری در خصوص قیمت گذاری بوده است .
از طرفی دولت به دلیل قاچاق غیر قانونی این فرآورده به کشورهای مجاور و ضرر هنگفت ناشی از آن سعی دارد تا مصرف این فرآورده را کنترل کند از سوی دیگر این کنترل به دلیل اینکه هوشمندانه اجرا نمیشود میتواند منجر به کاهش و سختی دسترسی مردم به این حامل مهم انرژی شده و عملا به دلیل زیاده خواهی عده ای سودجو مردم مصرف کننده با مشکل مواجه شوند.
کارت سوخت ابزاری است که در سال های ابتدایی دهه ۸۰ وارد این موضوع شد و توانست بخشی از این مشکل را حل کند اما در حقیقت مسئله اصلی حل نشده است و همچنان باقی است .
مهاجرت کارت های سوخت به استان های مرزی و یا قاچاق از مسافت های دور همچنان مقرون به صرفه است و حتی با طرح هایی مانند کدینگ نیز امکان قاچاق سوخت به کلی از بین نمیرود و قاچاق در مسیر های بالادستی اتفاق خواهد افتاد.

فناوری راهکار عبور هوشمندانه از معضل کارت سوخت

پیشرفت های فناوری امروزه میتواند کمک شایاینی به کنترل این مهم نماید.هوش مصنوعی با شناسایی دقیق مصرف کننده واقعی و بر اساس اطلاعات دقیق مصرف میتواند نیاز مشتری را تخمین زده و حامل انرژی را در اختیار او قرار دهد .
مصرف کننده واقعی سوخت را در مدت زمان معین و بر اساس میزان مسافت طی شده مصرف میکند و بنابر این به راحتی از قاچاقچی سوخت قابل تشخیص است .
بر اساس تحلیل اطلاعات میتوان فهمید کدام خودرو در چه تاریخی و در چه محلی سوخت دریافت نموده است و از آن تاریخ چقدر مسافت طی کرده واکنون آیا نیازمند سوخت هست یا نه .به این نحو امکان سودجویی فراهم نیست .
توزیع روزانه ۱۴ میلیون لیتر سوخت به تنهایی در شهر تهران و از طریق ۱۵۰ جایگاه سوخت حاکی از آن است که عملا با استاندارد های جهانی سوختگیری فاصله زیادی داریم و راه اندازی کارت سوخت وضعیت شاخص کشور ما در این استاندارد را بدتر هم میکند.
به سادگی و با استفاده از راه اندازی شرکت های سوخترسان last mile delivery میتوان با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی هم جلو قاچاق و استفاده خارج از عرف از سوخت را گرفت و هم مشتری های واقعی را راضی نگه داشت و از التهابات ناشی از شلوغی پمپ بنزین و اتلاف وقت مردم جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید