نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

هوافروشی در جایگاه‌های بنزین تمام می‌شود؟

 کم فروشی بنزین واقعیتی انکارناپذیر است که چند سالی است در محافل رسانه ای به آن پرداخته می شود. هر چند این بحث بین مباحث پردامنه بنزین گاهی به فراموشی سپرده می شود. با این حال آنچه مسلم است بسیاری از شهروندان نسبت به هوافروشی در جایگاه های بنزین گلایه دارند.

به گزارش سلام نو، هرازگاهی ویدیویی در فضای مجازی پخش می شود که کم فروشی جایگاه های سوخت را به وضوح نشان می دهد. سیدمحمدرضا موسوی‌خواه، مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در زمان مسئولیتش بارها از بررسی این مساله و شناسایی متخلفان خبر داده بود و از مردم خواسته بود این مساله را به مسئولان اطلاع دهند.

در سال های اخیر یکی از مباحثی که همواره مورد توجه مصرف کننده های سوخت در کشور بوده است مخلوط بودن هوا با سوخت بنزین بوده است. ریشه بحث هوافروشی هم به همین مساله مربوط است.

واقعیت این است که جایگاه داران سوخت همیشه این مساله را تکذیب کرده اند و می گویند بحث هوافروشی به مردم ادعایی است که سندیت ندارد و قابل اثبات نیست. هنوز هم گاهی مراجعه کنندگان از اشتباه نازل‌های سوخت شکایت دارند چرا که بعضی اوقات اعداد نمایش داده شده در مانیتور های دستگاه‌ها با میزان بنزین خارج شده از نازل اختلاف دارد.

نمایندگان مجلس در رابطه با انتقادات وارده نسبت به این مساله اظهار کرده بودند: برخی از تلمبه های عرضه سوخت در جایگاه ها به سبب استفاده مستمر طی سالیان گذشته مستهلک و دچار آسیب شده که کارکرد آن را تحت تاثیر قرار داده است.

حسن بهرام نیا، عضو کمیسون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظارت ضعیف بازرسی در این حوزه را نمی توان نادیده گرفت، گفته بود: نظارت، پایش و اندازه گیری هفتگی کیفیت بنزین در حضور بازرسان شرکت پالایش از مهم ترین راهکارها برای جلوگیری از سوء استفاده جایگاه داران متخلف است.

اوج بحث درباره کم فروشی و به تعبیر دقیق تر هوافروشی در جایگاه های بنزین مربوط به سه سال پیش بود. آن زمان این بحث مطرح شد که جایگاه های سوخت به دلیل قدیمی بودن و منسوخ شدن عاملی هستند که تبخیر در جایگاه‌های سوخت بیش از حد مجاز باشد. محمد رئیسی فرد که در سال ۹۵ رئیس کانون جایگاهداران سوخت کشور بود در این باره تاکید کرده بود: درواقع آنچه که مصرف‌کننده گمان می‌کند، هواست، گاز درون بنزین است که متصاعد نمی‌شود.

در این سه سال اگرچه تا حد قابل توجهی نوسازی بسیاری از جایگاه های سوخت اجرایی شده است اما هنوز که هنوز است این مشکل وجود دارد. شاید دلیل اصلی اینکه این روزها کمتر به این مساله پرداخته می شود مطرح شدن بحث هایی چون احتمال گرانی بنزین و سهمیه بندی دوباره بنزین در کنار احیای کارت سوخت است. همین مسائل روی کم فروشی بنزین سایه انداخته و باعث شده این مساله به حاشیه برود.

علی منشی، مدیرعامل مرکز مطالعات و برنامه ریزی جایگاه های سوخت کشور همچنین از اختراعی کم نظیر برای جلوگیری از کم فروشی خبر داده و خاطرنشان کرده میتر اندازه‌گیری سوخت به زودی در جایگاه های سوخت مورد استفاده قرار خواهد گرفت تا بدین وسیله از کم فروشی در عرضه سوخت و مخلوط بودن آن با هوا ممانعت شود.

با همه این تفصیلات تخلف در این زمینه غیرقابل انکار است با این حال آن طور که مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی خبر داده شماره ۰۹۶۲۷ به منظور پیگیری متخلفان توسط مردم موجود است و هر شهروندی که نسبت به تخلف احتمالی جایگاه داران انتقادی داشته باشد می تواند با تماس با این سامانه از مسئولان درخواست پیگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید