نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

قاچاق بنزین اوج میگیرد

علی بختیار، نماینده مردم گلپایگان در مجلس به انتشار خبر قاچاق بنزین از کشور اشاره کرد و گفت: این موضوع نگرانی هایی را برای اعضای کمیسیون انرژی مجلس ایجاد کرده که احتمال می رود بخشی از بنزین به صورت غیر مجاز از کشور خارج می شود.
وی افزود: با توجه به تغییر نرخ ارز و اختلاف بسیار بالای قیمت بنزین هزار تومانی در ایران با نرخ بنزینی که در کشورهای همسایه عرضه می شود، نگرانی احتمال حمل غیر مجاز  بنزین را  افزایش می دهد.
نماینده مردم شهرستان گلپایگان گفت: یکی از راهکارهایی که در کشور برای جلوگیری از قاچاق بنزین وجود داشته و باید از آن استفاده شود زیرساخت سامانه کارت سوخت است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: با توجه به این که شرایط لازم برای افزایش قیمت بنزین در کشور وجود ندارد باید بیشتر به دنبال ساز و کارهایی بود که جلوی قاچاق بنزین گرفته شود.

مشکل همیشگی قاچاق

حسن خسروجردی ،عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایرا هم افزود: متاسفانه همیشه کشور با قاچاق سوخت مواجه بوده برای اینکه قیمت این فرآورده ها در داخل نسبت به همسایگان و دیگر کشورهای جهان پائین تر است.

وی همچنین اظهارداشت: متاسفانه با افزایش قیمت دلار قاچاق بنزین به کشورهای همسایه از سود بیشتری نسبت به گذشته برخوردار بوده و به همین دلیل بخشی از آمار مصرف سوخت در داخل بوی قاچاق می دهد.

عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران گفت: طبق آمارها در حال حاضر مصرف روزانه بنزین در کشور ۱۰۰ میلیون لیتر است حال سئوالی که مطرح می شود اینکه آیا تمامی این حجم بنزین در داخل مورد مصرف قرار می گیرد؟

وی افزود: بدون شک پاسخ پرسش مدنظر منفی است چرا که دستکم روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین بصورت غیر مجاز راهی کشورهای همسایه می شود.

خسروجردی تصریح کرد: برای مقابله با صادرات غیر مجاز بنزین راهکارهای مختلفی وجود دارد که افزایش قیمت بنزین و رساندن به سطح جهانی درداخل، استفاده از فناوری های جدید به ویژه کارت سوخت جهت مدیریت مصرف و غیره از جمله این موارد است.

وی اضافه کرد: ایران هم اکنون نمی تواند در اوضاع کنونی راهکار نخست را اجرا کند چون تبعات سنگینی در جامعه به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید