نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

عرضه بنزین با کارت سوخت از۲۰مرداد

با احیای مجدد کارت سوخت عملا مصرف این فرآورده کنترل می‌شود و دولت می‌تواند به جای قاچاقچیان بنزین خودش اقدام به صادرات این فرآورده پر مصرف کند.
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اخیرا در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است «در اجرای سیاست‌های دولت و مجلس شورای اسلامی، عرضه بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور از تاریخ ۲۰ مردادماه امسال فقط با ارائه کارت هوشمند سوخت، امکان‌پذیر خواهد بود.»

در این اطلاعیه تنها به استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد ماه تاکید شده است و صحبتی از کارت سوخت جایگاه‌های عرضه بنزین به میان نیامده است.

برخی از کارشناسان انرژی معتقدند، احیای کارت سوخت می‌تواند در قدم اول موجب به کنترل مصرف بنزین و کاهش قاچاق سوخت شود، به شرط انکه دیگر خبری از کارت جایگاه سوخت نباشد.

زیرا اگر کارت جایگاه سوخت مانند گذشته وجود داشه باشد، نمی‌تواند انتظار داشت که صاحبان خودرو تنها با کارت سوخت شخصی اقدام به سوخت‌گیری کنند.
در حال حاضر روزانه حدود ۹۵ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود که برخی از کارشناسان معتقدند، حدور ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر از این میزان به صورت روزانه قاچاق می‌شود که اگر کارت‌های سوخت دوباره فعال شود، می‌توان انتظار داشت که این میزان کاهش یابد و مصرف سوخت واقعی شود، هرچند که انتظار می‌رود در کنار استفاده از کارت‌های سوخت سیاست افزایش قیمت و سهمیه بندی نیز اعمال شود تا اثر بخشی آن بیشتر باشد.

به هرحال می‌توان از این تصمیم دولت حمایت کرد، زیرا که هم اکنون شرایط مصرف بنزین در کشور به گونه‌ای است که اگر این روند ادامه یابد، نباید انتظار داشت تا ایران در تولید بنزین خودکفا شود و قطعا در ماه‌های آینده دوباره شاهد واردات بنزین به کشور خواهیم بود، بنابراین با تصمیمی که دولت اتخاذ کرد، می‌تواند قدم‌های نخست را حتی برای صادرات بنزین برداشت.
به گزارش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در اطلاعیه شماره ۴ این شرکت آمده است: در اجرای سیاست‌های دولت و مجلس شورای اسلامی، عرضه بنزین در جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور از ۲۰ مردادماه امسال فقط با ارائه کارت هوشمند سوخت، امکان‌پذیر خواهد بود.

براساس این اطلاعیه، آن دسته از صاحبان خودروها که کارت هوشمند سوخت خود را گم کرده و بر اساس فراخوان پیشین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، اطلاعات خود را در سامانه دولت همراه درج و با طی کردن فرآیند لازم، شماره حساب کارت اعتباری خود را ثبت کرده‌اند، نیازی به ثبت نام دوباره ندارند و کارت هوشمند سوخت آنها بر اساس ثبت‌نام پیشین، صادر و از سوی شرکت ملی پست ایران به آنها تحویل داده خواهد شد.

این دسته از هموطنان هزینه صدور کارت سوخت المثنی را برابر تعرفه مصوب‌، هنگام دریافت کارت، به ماموران شرکت ملی پست ایران پرداخت خواهند کرد.

همچنین اگر عده‌ای از هموطنان که کارت هوشمند سوخت خود را گم کرده‌اند و در فراخوان پیشین از طریق سامانه دولت همراه ثبت‌نام نکرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ یا سامانه دولت همراه (به ترتیبی که متعاقبا اعلام می‌شود)، برای صدور کارت هوشمند سوخت المثنی اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید