نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

روند افزایش بهای نفت پس از انفجار نفتکش‌ها متوقف شد

انتشار خبر انفجار دو نفتکش، باعث تشدید نگرانی از افزایش تنش در منطقه و ناامنی مسیر دریایی صدور نفت شد.
دیروز بهای نفت خام برنت نخست بیش از ۴ درصد افزایش یافت اما این افزایش بعدا تعدیل شد و به ٢.٢ درصد محدود شد.
درمجموع، در پایان معاملات بازارهای نفتی در روز جمعه، بهای نفت خام نسبت به بهای آن در پایان هفته گذشته حدود ٣ درصد کاهش داشت.

تحلیل‌گران علت روند نزولی بهای نفت را چشم‌انداز ضعیف اقتصاد جهان و بخصوص جنگ تعرفه‌ها بین ایالات متحده و چین دانسته‌اند که مانع از رشد تقاضا برای نفت خواهد شد.
در همین حال افزایش تولید جهانی نفت کمبود ناشی از تحریم نفتی ایران و ونزوئلا را کاملا جبران کرده است.

ایالات متحده از اول ماه مه تحریم کامل نفتی ایران را به اجرا گذاشت و به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، در همین ماه تولید نفت ایران به دو میلیون و چهارصد هزار بشکه کاهش یافت که پائین‌ترین میزان از زمان جنگ ایران و عراق بوده است.
آمریکا همچنین در مخالفت با دولت فعلی ونزوئلا، صادرات نفت این کشور را نیز تحریم کرده است.

از ماه پیش و در آستانه اجرایی شدن تشدید تحریم نفتی ایران، نگرانی در مورد بروز کمبود نفت در بازار جهانی باعث شد بهای نفت خام برنت به بالای ٧۵ دلار برسد اما از اواخر ماه، روند نزولی قیمت نفت آغاز شد.
در چند هفته اخیر این روند سرعت گرفته و هفته گذشته قیمت نفت برنت در بعضی مقاطع به زیر ۶٠ دلار هم تنزل کرد.

در حالی که به نظر می‌رسد توافق کشورهای اوپک و غیر اوپک – بخصوص روسیه – برای حفظ سهمیه کنونی و تحولاتی مانند تحریم نفتی ایران و ونزوئلا به معنی محدودیت عرضه نفت خام در دنیا باشد اما افزایش تولید و ذخیره نفتی آمریکا معامله‌گران را قانع کرده که در ماه‌های آینده بازار با کمبود مواجه نخواهد شد.
کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تولید نفت آمریکا تا پایان سال به بالای ١٣ میلیون بشکه در روز برسد.

همچنین به نظر می‌رسد که بر خلاف اعضای عمده اوپک، بخصوص عربستان سعودی، دولت روسیه چندان تمایلی ندارد بهای نفت خام از طریق محدودیت تولید بالا بماند و ممکن است تولید و صادرات خود را افزایش دهد. این در حالی است که با ادامه اختلاف تجاری آمریکا و چین و پیش‌بینی رشد ناکافی اقتصاد جهانی،احتمال افزایش تقاضای جهانی برای نفت زیاد نیست.

مقامات دولت آمریکا از کاهش بهای نفت خام استقبال کرده‌اند، آنها پیش‌بینی کرده بودند که تحریم نفت ایران باعث افزایش بهای نفت نخواهد شد.
قیمت بنزین در آمریکا از اهمیت سیاسی قابل توجهی برخوردار است و دونالد ترامپ به افزایش قیمت بنزین در دوره ریاست جمهوری خود حساسیت نشان می‌دهد.

نگرانی در مورد امنیت تامین انرژی

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی امروز گفت که حمله به دو نفتکش در دریای عمان “امنیت انرژی در جهان را تهدید می‌کند.” به گفته اقای بیرول، آژانس بین المللی تحولات اخیر را “با دقت دنبال می‌کند” و آماده است تا در موقع مقتضی اقدام کند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا پس از انفجار چند نفتکش در آب‌های امارات متحده عربی در ماه گذشته میلادی، جمهوری اسلامی را متهم کرد و گفت هدف از این کار مختل کردن عرضه نفت به منظور افزایش بهای آن بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید