نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

ارزانی بنزین چه مضراتی دارد؟


با این فرض که ارزانی به مفهوم ارزانی برای شهروندان نیست، قیمت پایین بنزین در ایران چه مشکلاتی را برای اقتصاد ایجاد کرده است؟

نگاهی به آمارهای ارائه شده در سایت globalpetrolprices  قیمت هر لیتر بنزین در ایران را برابر با ۰.۲۹ دلاراست.( بر مبنای نرخ ارز رسمی اعلام کرده است )این در حالی است که نرخ دلار در بازار آزاد این روزها به بیش از ۱۵ هزار تومان نزدیک شده است. به این ترتیب اگر قیمت ارز آزاد ملاک محاسبه باشد، بنزین بر مبنای نرخ دلار از این رقم نیز ارزان تر می شود. اتفاقا همین فاصله قیمتی میان دلار رسمی و دلار در بازار آزاد ،مشکلات کنونی را رقم زده است. افزایش قیمت دلار در بازار آزاد صادرات همه کالاها از ایران را سودآور کرده است. در این میان بنزین نیز از این قاعده مستثنی نیست. قاچاق هر لیتر بنزین از ایران به ترکیه، افغانستان، عراق و پاکستان سود بسیار بالایی را در بر دارد که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. این مساله ضرورت نظارت دقیق تر بر مرزها و عملیات موثرتر نیروی انتظامی را در پیشگیری از خروج غیر قانونی بنزین طلب می‌کند.

جدول زیر قیمت بنزین را به صورت نقریبی در کشورهای همسایه بر مبنای دلار نشان می‌دهد . معادل ریالی قیمت بنزین در این کشورها بر مبنای دلار ۱۵ هزار تومانی در بازار محاسبه شده است.(قیمت ستون دوم و سوم بر مبنای تومان است . بهای بنزین ارمنستان بر اساس قیمت درام ، واحد پول این کشور محاسبه شده است که امروز ۳۱ تومان در بازار قیمت دارد. )

جدول قیمت بنزین در کشورهای همسایه

دیدگاهتان را بنویسید