نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

مصرف خودروهای داخلی بالاست !

مصرف سوخت، یکی از اصلی‌ترین فاکتور‌های خرید خودرو در کشور‌های مختلف دنیاست، اما در کشور ما به خاطر محدود‌بودن گزینه‌ها، مشتریان چاره‌ای جز خرید خودرو‌های قدیمی و پرمصرف ندارند، به همین دلیل، مصرف سوخت در بازار ایران از اهمیت کمتری نسبت به کشور‌های پیشرفته برخوردار است. 
در ایران خودرو‌های پرمصرف و آلاینده یکی از عاملان اصلی بالا رفتن مصرف سوخت هستند و این درحالی است که در کشور‌های دیگر برای تردد این وسایل نقلیه جریمه‌های مالی سنگین وضع می‌شود تا استفاده از آن‌ها صرفه اقتصادی نداشته باشد .

در سال‌های اخیر، معضل رکوردزنی‌های متعدد مصرف سوخت به یکی از چالش‌های جدی کشور مبدل شده، به طوری که در تیر ماه سال گذشته مصرف بنزین رکورد مصرف ۱۲۱ میلیون لیتر در روز را کسب کرد که رقم بالایی بود. این موضوع به حدی جدی است که یکی از محور‌های صحبت‌های مقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت بود و ایشان تأکید کردند که وزارت نفت راهکار‌های کاهش مصرف سوخت را هرچه سریع‌تر ارائه و اجرایی کند، اما در ماه‌های اخیر بیش از هر نکته‌ای بر قاچاق سوخت تأکید شده تا کیفیت خودرو‌های داخلی!
محسن دلاویز با مقایسه میانگین مصرف سوخت خودرو‌ها در اتحادیه اروپا و ایران را مقایسه کرده و می‌گوید: میانگین وزنی مصرف سوخت خودرو‌های تولیدی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ را برابر ۶ /۵ لیتر در صد کیلومتر (معادل ۱۳۰ گرم بر کیلومتر انتشار co۲) اعلام کرده و می‌افزاید: این عدد در سال ۲۰۲۰ باید به ۱/ ۴ لیتر در صدکیلومتر (معادل ۹۵ گرم بر کیلومتر انتشار co۲) برسد. 
هدف‌گذاری امریکا برای ۲۰۲۰ مقدار ۵/ ۵ لیتر در صد کیلومتر می‌باشد و اتحادیه اروپا در صورت عدم رعایت حدود مجاز تعیین شده جرایم سنگینی برای تولید‌کنندگان لحاظ کرده‌است. 
وی با اشاره به متوسط مصرف بنزین در فروردین ماه امسال اظهار می‌دارد: متوسط مصرف روزانه بنزین در تعطیلات نوروز (۲۷ اسفند ۹۷ تا ۱۶ فروردین ۹۸) ۴۴۷ / ۹۷ میلیون لیتر بوده‌است. بیشترین مصرف روزانه در تعطیلات نوروز ۸/ ۱۳۵ میلیون لیتر بوده‌است. 
وی فرهنگ‌سازی را یکی از راه‌حل‌های معضل مصرف بالای انرژی عنوان می‌کند و می‌افزاید: اگرچه موضوع فرهنگ‌سازی بسیار حائز اهمیت است که در سال گذشته شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تلاش وافری کرد که به‌رغم اعتبارات محدود با تعامل و همکاری با شرکت بهره‌برداری مترو و راه آهن جمهوری اسلامی و همچنین تمرکز بر گروه‌های مهم و اثر‌گذار جامعه مثل دانش‌آموزان و بانوان گام‌های خوبی در عرصه فرهنگ‌سازی مصرف بهینه سوخت انجام داد و در سال جاری نیز این مهم با جدیت پیگیری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید