نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

طرح کارت سوخت بنزین برای رصد مصرف مردم است

مجید جعفری کارشناس انرژی در گفت وگو با ایران اکونومیست در این زمینه گفت: هدف دولت آن است که با اجرای این طرح قیمت بنزین را به تدریج افزایش دهد. اما امروز زمان مناسبی برای افزایش قیمت بنزین نیست، چرا که این امر باز هم تبدیل به ابزاری می‌شود که قیمت کالا‌ها به بهانه افزایش قیمت بنزین دوباره روند صعودی به خود بگیرد.

وی ادامه داد: البته انجام این کار نیاز به اندیشیدن و اجرای تدابیر مناسبی دارد که در حال حاضر بستر آن مهیا نیست، از سویی اینکه گفته می‌شود قیمت بنزین در ایران ارزان است، حرف منطقی نیست، چراکه شما اگر می‌خواهید نرخ بنزین را بر اساس فوب خلیج فارس تعیین‌کنید، آن زمان باید همه چیز را بین‌المللی در نظر بگیرید.

وی تصریح کرد: در آمد مردم به ریال است بنابریان باید قیمت بنزین هم به ریال برای آنها محاسبه شود و نباید نرخ دلار را برای قیمت بنزین این کشور تعیین کرد.

به گفته وی دولت درصدد است با افزایش قیمت بنزین سقف آن را به لیتری ۲۵۰۰ تومان برساند و سهمیه‌ای در حدود ۶۰ لیتر را برای بنزین یارانه‌ای با قیمت ۱۰۰۰ تومان در نظر بگیرد که به دلیل موج گرانی این طرح متوقف شد ولی احتمالا در سال آینده دوباره استارت آن بخورد.

دیدگاهتان را بنویسید