نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

تحریم پتروشیمی‌ها چگونه بر بازار ایران تاثیر گذاشت؟

به گزارش رویداد ۲۴، صادرات محصولات پتروشیمی در کنار صادرات نفت، از مهم‌ترین منابع درآمدهای ارزی ایران محسوب می‌شوند که به تازگی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه بخش پتروشیمی ایران وضع کرده است.

وزارت دارایی آمریکا به جز شرکت پتروشیمی خلیج فارس، شبکه‌ای از ۳۹ شرکت تابعه و شرکت‌های عامل فروش ثبت شده در خارج از ایران را هم تحریم کرده است.

این برای اولین بار نیست که آمریکا بخش پتروشیمی ایران را تحریم می‌کند. پیش از امضای توافق هسته‌ای، آمریکا هشت شرکت پتروشیمی ایران را که «در مالکیت یا در اختیار دولت» بودند را در فهرست تحریم‌ها علیه این کشور قرار داده بود.

بازار ارز به این خبر مهم واکنشی عکس نشان داد و در ادامه روند با ثبات نرخ ارز در بازار، قیمت دلار امروز ١٩ خرداد ٩٨، به کانال ١٢ هزار تومانی بازگشت و به ١٢٩٠٠ تومان در صرافی‌های بانکی رسید.بر این اساس نرخ خرید هر اسکناس دلار در صرافی های بانکی ١٢٨٠٠ تومان و نرخ فروش آن ١٢٩٠٠ تومان است همچنین قیمت هر اسکناس یورو برای خرید ١۴٧٠٠ تومان و برای فروش ١۴٨٠٠ تومان شد.

وحید شقاقی شهری اقتصاددان و استاد علوم اقتصادی دانشگاه تهران در این باره به خبرنگار رویداد۲۴ می‌گوید: مسائل مختلف اقتصادی و سیاسی و انتظارات جامعه شناختی قیمت ارز را دستخوش تغییراتی قرار داده که از بعد اقتصادی مهمترین موضوع تراز ارزی کشور است که هر چه این تراز ارزی تقویت شود روند نرخ ارز کاهش بیشتری خواهد یافت.

او ادامه می‌دهد: تراز ارزی کشور به میزان صادرات غیرنفتی و ورود ارز به کشور و میزان ارزی که برای واردات از کشور خارج می‌شود وابسته است، در سال گذشته از ۴۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات ۱۰ میلیارد دلار ارز وارد کشور شد و از ابتدای سال تا کنون نیز حدود ۹ میلیارد دلار دیگر ارز وارد کشور شده و در مجموع این ۱۹ میلیارد دلار که با تلاش بانک مرکزی، قوه قضاییه و بدنه دولت وارد کشور شد توانست قیمت دلار را از کانال ۱۵ هزار تومان به کانال ۱۲ هزار تومان برساند.

شقاقی شهری می‌گوید: سازمان امور مالیاتی نیز با اتخاذ تصمیمات سختگیرانه برای خریداران کلان ارزی برای اخذ مالیات تاثیر خوبی در این بازار داشته است.

او به سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران اشاره کرده و می‌گوید: تاثیر اینگونه اخبار سیاسی کوتاه‌مدت و موقتی است، زیرا سیاست‌های آمریکا در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در حالی که پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط از سوی ترامپ مطرح شده صادرات فرآورد‌ه‌های پتروشیمی تحریم می‌شود و این سیاست چماق و هویج از سوی آمریکا و تصمیمات متضاد نمی‌تواند چشم‌انداز روشنی از آینده سیاسی متصور شود.

این اقتصاددان می گوید: میزان صادرات محصولات پتروشیمی در کشور کم نیست و از ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی ۱۴ میلیارد دلار مربوط به صادرات فراورده‌های پتروشیمی است و این محصولات دارای سهم برجسته‌ای در میزان صادرات غیر نفتی هستند.

شقاقی ادامه می دهد: باور نمی‌کردم آمریکا به این زودی از آخرین ابزار خود یعنی تحریم پتروشیمی ایران استفاده کند و حال این سوال مطرح می‌شود که آیا پتروشیمی‌ها خواهند توانست به صادرات خود ادامه دهند یا خیر؟ اما در هر صورت ماندگاری قیمت دلار در کانال ۱۲ هزار تومان و حتی پایین‌تر به موضوع تراز ارزی کشور و تقویت ارزی برمی‌گردد که در این راستا سامانه نیما به این موضوع سرعت داد و بانک مرکزی نیز با مداخله در بازار ارز توانست نرخ‌ها را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید