افزایش قیمت نفت؛ پیامد تشدید تنش‌ها در خاورمیانه

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، افزایش درگیری‌ها در خاورمیانه قیمت نفت را افزایش می‌دهد که یک هزینه بالای وارداتی برای بسیاری از اقتصادها است و رشد جهانی اقتصاد را بیش از پیش دچار مشکل می‌کند. اقتصاد جهان الآن هم از افزایش درگیری تجاری بین چین و آمریکا ضربه خورده و اطمینان مصرف‌کننده کاهش یافته است.

قیمت نفت بیش از ۴ درصد پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان در روز پنجشنبه افزایش یافت. این حمله درست یک ماه پس از حمله به نفتکش‌های امارات و ایستگاه‌های پمپ نفت عربستان صورت گرفت.

در همین حین، ترامپ در حال یک جنگ اقتصادی با چین است و توجهش به سایر شرکا هم جلب شده است، سیاستی که احتمالاً امکان رکود در خانه و خارج از خانه را افزایش می‌دهد.

رشد اقتصاد جهان همین حالا هم توسط جنگ تجاری، کاهش تقاضا و بی‌ثباتی‌های وسیع ژئوپولیتیکی تهدید می‌شود، آخرین چیزی که نیاز دارد یک مشکل جدی دیگر است.

اقتصاددان‌های یونی کردیت می‌گویند: «پس از جنگ تجاری فعلی، مقصر دانستن ایران در حمله به نفتکش‌ها توسط مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، شرایط را در منطقه بی‌ثبات‌تر می‌کند».

پمپئو گفت دولت آمریکا عقیده دارد ایران پشت این حملات است. این اظهارات ترس از یک درگیری شدیدتر بین دو کشور را بالا‌ می‌برد. تهران این اتهامات را رد کرده است.

ولی حتی قبل از این اتفاقات هم انتظار می‌رفت قیمت نفت در سال جاری به‌خاطر ریسک عرضه در خاورمیانه و کاهش تقاضا به‌خاطر جنگ تجاری چین و آمریکا افزایش یابد.

سرمایه‌گذاران به سرمایه‌های ایمن‌تری مثل طلا و ین ژاپن روی آورده‌اند. طلا به بالاترین حد از آوریل ۲۰۱۸ رسیده است.

قیمت بالاتر نفت اقتصاد را کند می‌کند، هزینه‌های تولید را بالا می‌برد و تقاضا را کاهش می‌دهد چون مشتریان پول کمتری دارند.

احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سال جاری افزایش یافته است در حالی که بانک مرکزی اروپا درها را به‌روی محرکهای بیشتر باز کرده است.

هزینه‌های وام‌گیری در هند، و نیوزیلند در روسیه کاهش یافته است.

روز پنجشنبه بانک ژاپن آخرین سیاست خود را اعلام می‌کند که تقریباً تغییری نکرده و احتمالاً تورم و پیش‌بینی رشد را در این کشور بالا می‌برد.

بانک انگلند انگلستان هم احتمالاً تغییری در سیاست‌هایش ایجاد نمی‌کند و شاید نرخ بهره آن هم افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

در حال حاضر ظرفیت سرویس های ما در روز جاری تکمیل شده است . در صورت ثبت سفارش ،درخواست شما در اولین ساعت کاری روز بعد رسیدگی میشود.توصیه میکنیم در ساعات ابتدایی روز و زمان هایی که در محل کار یا منزل متوقف هستید سوخت مورد نیاز را به ما سفارش دهید تا در ساعات شلوغی با ترافیک عملیاتی مواجه نشوید.